Utrzymanie bielizny pościelowej w czystości jest tak samo istotne, jak dbanie o ubrania -w końcu ma ona bezpośredni kontakt z naszym ciałem każdej nocy. Nieregularna i nieprawidłowa higiena doprowadza do tego, że na tekstyliach do sypialni gromadzą się bakterie oraz drobnoustroje. Jak prać pościel i poduszki? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, co robić, aby Twoje poszewki nie tylko były czyste, ale również zachowały swój kolor i piękny zapach na długi czas.

Kiedy powinno się wyprać pościel i poduszki?

Częstotliwość czyszczenia zależy od wielu czynników, w tym od naszych indywidualnych potrzeb. Zasada jest prosta – im częściej, tym lepiej. Zaleca się jednak, aby pościel prać minimum raz w miesiącu, a nawet co dwa tygodnie. Szczególną uwagę należy zwrócić również na poduszki. Z racji tego, że mają bezpośredni kontakt z twarzą, wymagają częstszej wymiany, zwłaszcza jeśli zmagasz się z problemem przetłuszczających się włosów bądź skóry.

Pranie pościeli i poduszek – jakie detergenty wybrać?

Aby tekstylia do sypialni zachowały swój pierwotny kolor i strukturę, ważny jest wybór odpowiednich środków piorących. Jak wyprać poduszki i pościel i jakich najlepiej użyć w tym celu detergentów? Dla delikatnych tkanin, takich jak jedwab czy satyna, zalecane są łagodniejsze preparaty. Natomiast do bawełny można wykorzystać płyn oraz kapsułki do prania, które stosujesz do ubrań.
Zawsze pozostaje także opcja spróbowania domowych sposobów, które mogą okazać się równie efektywne, co nowoczesne detergenty. Wsypanie sody oczyszczonej do pralki czy użycie octu zamiast płynu do płukania to ekologiczne i skuteczne metody na wypranie bielizny pościelowej i zapewnienie jej miękkości.

W jakiej temperaturze prać poduszki i pościel?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na rodzaj tkaniny. Bawełna egipska i len dobrze znoszą temperaturę 60°C, a flanela oraz satyna – 40°C. Natomiast delikatniejsze materiały, takie jak jedwab, wymagają ustawienia niższych temperatur. Co do wełnianej bielizny pościelowej, pamiętaj o tym, by nie poddawać jej wirowaniu. To naturalne włókno powinno czyścić się ręcznie z dodatkiem płynu z lanoliną.
A jak wyprać pościel i poduszki, by nie straciły swojego koloru? W przypadku białych tekstyliów (oprócz wełny, jedwabiu i lnu) warto używać wybielacza, który zapobiega żółknięciu oraz szarzeniu. Z kolei do kolorowych materiałów najlepiej zastosować preparat chroniący barwy przed blaknięciem.

Pranie bielizny pościelowej – na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

Dbanie o tekstylia do sypialni wcale nie jest takie trudne – wystarczy, że będziesz pamiętać o kilku kwestiach. Jak prać poduszki i pościel? Przed włożeniem poszewek do pralki wywróć je na lewą stronę. Takie przygotowanie zapewni równomierne pranie i ochroni wzory oraz kolory. Pamiętaj, aby nie składać materiałów zbyt ciasno, co pozwoli uniknąć niedopranych miejsc. Ponadto lepiej nie mieszaj bielizny pościelowej z ubraniami i ręcznikami, gdyż może to prowadzić do zmechacenia i uszkodzenia delikatnych tkanin.
Wiesz już, jak prawidłowo wyprać swoją pościel i poduszki. A jeśli szukasz ekskluzywnego kompletu do sypialni, sprawdź naszą ofertę – znajdziesz tu wyjątkowe zestawy!